onsdag den 15. november 2017

Min botaniske interesse



Af
Frank Desting
2730 Herlev

Min botaniske interesse

Jeg har siden mine ganske unge dage – ved siden af min fugleinteresse – været interesseret i botanik, dengang inspireret af nu afdøde S. H. Stensig fra 'Kagsmosegruppen'.
'Kagsmosegruppen' var en gruppe af primært ornitologer, der dengang i en årrække undersøgte fugle- og plantelivet i Kagsmosen nær København, som resulterede i en bog om fuglelivet (og planter) mv. i mosen.

For mig begyndte det hele med flora'en i de lokale moser, primært Kagsmosen, Ejby Mose og Smør- og Fedtmosen - og blev senere udvidet med flora alle mulige forskellige steder i landet.

En af de første plantearter jeg decideret tog ud efter var Melet Kodriver (Primula farinosa), som jeg på cykel fra Herlev kørte efter ved Østrup Holme nær Veksø Mose den 27/5-1979.
Jeg fandt den efter anvisning fra S.H. Stensig og Hans Soer, og så vidt jeg er orienteret findes den derude endnu...

Den 12/7-1980 var jeg med en barndomsven i sommerhus ved Gedser Strand,
og der gjorde jeg et bemærkelsesværdigt fund, nemlig Spydbladet Skjolddrager (Scutellaria hastifolia), som dengang kun var registreret på Bornholm!
Blev efterfølgende kontaktet af en lokal botaniker fra Lolland-Falster, som jeg så anviste findestedet, og fundet blev blandt andet nævnt i Falsters flora ved Evald Larsen.

Jvf. URT nr. 1/1981.

Siden hen har jeg også (den 4/8-1999) fundet Gul Bartsie (Parentucellia viscosa) ved Klausdal i Smørmosen, som af Dansk Botanisk Forening blev kåret som et af “Årets fund” på Sjælland 1999!
                                                  
                                               Gul Bartsie, Smørmosen, 22-08-2004

Jvf. URT nr. 3/1999 og URT nr. 1/2000.

Jeg husker stadig mine breve og korrespondance angående interessante plantefund, som blev sendt ind til “Floristiske meddelelser” i medlemsbladet URT, og besvaret med håndskrevne postkort af nu afdøde Lektor Alfred Hansen fra Dansk Botanisk Forening.

                                                                      
   Korrespondance med Lektor Alfred Hansen, DBF, samt medlemsbladet URT

Jeg har desuden udarbejdet floralister over Kagsmosen og Smør- og Fedtmosen tidligere år.

I dag registrerer jeg stadig, med vekslende intensitet, planter - når jeg kommer rundt omkring i landet (og udlandet!), og jeg taster herefter fundende ind på Fugleognatur.dk, da Dansk Botanisk Forening jo desværre endnu ikke har en funddatabase.
Har ved udgangen af år 2017 indtastet i alt 562 forskellige arter Karplanter i Naturbasen på Fugleognatur.dk, men det reelle antal arter truffet i DK ligger nok noget højere...

Seneste art jeg har 'kørt efter' (den 28/5 2016) var den yderst sjældne Ridder-Gøgeurt (Orchis militaris), som blev fundet i en kreaturfold på Amager Fælled.

                                                                  
 Ridder-Gøgeurt, Amager Fælled, 28-05-2016

Andre sjældne arter jeg har 'kørt efter' i Danmark er blandt andet:
Horndrager (Anacamptis pyramidalis) (den 10/6 2014) ved Jydelejet, Møn, Flueblomst (Ophrys insectifera) og Blåtoppet Kohvede (Melampyrum nemorosum) (begge den 12/6 2014) i Allindelille Fredskov, Biblomst (Ophrys apifera) (den 4/7 2014) ved Himmelev Skov (grusgrav), Priklæbet Gøgeurt (Dactylorhiza majalis ssp. integrata) og Ringplettet Gøgeurt Dactylorhiza majalis ssp. integrata var. Junialis (begge den 19/6 2016) ved Hundige Strand.

Har også de senere år, i forbindelse med fugleture, været på Öland og Gotland, Sverige - og kigget på floraen der, herunder de forskellige og flotte orkidéer,
blandt andet Fruesko (Cypripedium calceolus) på kendt lokalitet.

                    Fruesko, Kallgatburg, Gotland, Sverige, 01-06-2014


                                               
                    Fruesko, Kallgatburg, Gotland, Sverige, 01-06-2014


Jeg vil nok altid have interessen for botanik 'i blodet', sammen med min øvrige naturinteresser, herunder fuglene, som er min største passion.
Og jeg ser frem til en flerdages-tur til Bornholm i maj 2018, hvor der også skal studeres botanik!



fredag den 20. oktober 2017

Sydvest- og Sønderjylland (Felttræf) Oktober 2017


                        Der kigges efter Schwarz' Løvsanger ved Grønningen

Vi var 3 mand (LFR, SHJ, FDE) på 'felttræf' i Sydvest- og Sønderjylland i dagene 15-19. oktober, selvom det officielle felttræf lå i Skagen.
Mange andre 'birders' havde også valgt at holde felttræf i vadehavs regionen.
Vi boede, som så ofte før, på Danhostel Ribe, et af de bedre vandrerhjem, og fik 3 små enkeltværelser med bad/toilet - samt tilvalgt, dejlig morgenmad (rundstykker med pålæg og kaffe mm.) for de 2 af os.
                                                    
                                                                 Danhostel Ribe
                                                            
Vi købte sandwich's og vand mv. ind til felten på forskellige tankstationer og i diverse supermarkeder.
Aftensmad spiste vi på forskellige restaurationer, herunder de første dage på Brøns Kro (deres 'dagens ret' kan anbefales!).
Vejret var fint med temperaturer op mod 12-16 grader C, en del sol og let vind fra sydvest de første dage, en enkelt dag med frisk-hård vind fra sydvest, og de sidste dage perioder med nogen regn og vind fra øst.
Vi kørte fra vandrerhjemmet dagligt ud på ture og obsede fugle, dels twitchede vi de to første dage flere arter (Sibirisk Bynkefugl – Nyeng, Storpiber (Tipmose & Heden ved Lysbjerge), Høgesanger (Skallingen) og Schwarz' Løvsanger (Grønningen).
Og resten af tiden prøvede vi selv at finde noget, vi fandt dog ingen deciderede 'hits', men mange Jyske specialiteter og andet godt blev det til (bl.a. Sølvhejre, Kortnæbbet GåsBjerglærke, Sortkrage, Topmejse, Fyrremejse, Sortstrubet Bynkefugl, Ringdrossel, Hvidbrynet Løvsanger, Rødtoppet Fuglekonge, Stor Korsnæb og Bomlærke mv.).
Vi besøgte mange lokaliteter i både Sydvest- og Sønderjylland, herunder Nyeng og Tipmose, Ho Plantage og Skallingen, Rømø, Grønningen, Blåvands Huk (havobs.), Grærup Langsø, Filsø, Astrup Forland, Kongens Mose, Draved Skov, Sølsted Mose samt Vester Åbølling Enge og Gl. Hviding Engsø mv.
                                                              
Skallingen

                                        Blåvands Huk                                                    
Alt i alt blev det en super tur, med mange forskellige fugle og gode oplevelser
(SHJ fik hele 4 nye DK-arter (!) og LFR og jeg fik 1 ny VP/DK-art (Schwarz' Løvsanger)).
Lidt 'anden natur' blev det også til (fx fik jeg Rosa Fagerhat som ny svampeart ved Landsende, Rømø).
Vi fik kørt i alt 1540 km. og turens pris blev all. inclusive (vandrerhjem incl. linned og morgenmad, samt frokost i felten + snold, aftensmad på restaurationer, benzin- og broafgift mv.) omkring 4000 kr. for mit eget vedkommende.
Tak til LFR og SHJ for en god og behagelig tur, med godt kammeratskab, og mange gode fugle- og naturoplevelser.
Turens observationer er tastet i DOFbasen.dk, på F&N og på Svampeatlas.dk -
og kan også ses herunder.

Glæder mig til næste gang :-)

Frank Desting
Oktober 2017

Fugleliste (udvalgte obs.)

15.10: Nyeng, - kl. 12:20 – 15:30; Havørn 1 imm. of., Sibirisk Bynkefugl 1 1k han rst. (fouragerede ved de yderste pæle mod vandet, set flot), Bjergvipstjert 1 hørt of. (LFR, SHJ, FDE + 20).
Tipmose & Heden ved Lysbjerge, - kl. 12:40 – 15:30; Fiskehejre 1 rst., Spurvehøg 1 fou., Sanglærke 6 rst., Skovskade 1 hørt, Topmejse 1 hørt, Sortmejse 4 rst., Sangdrossel 1 of., Vindrossel 11 of., Munk 1 kald., Gransanger 1 kald., Fuglekonge 6 rst., Rødtoppet Fuglekonge 1 hørt, Engpiber 50 rst., Storpiber 1 rst. (fløj kald. op fra engen og lod sig efterfølgende beskue flot, mens den fou. I græsset ved køerne), Stillits 45 rst., Grønsisken 2 hørt, Gråsisken sp. 2 hørt, Lille Korsnæb 3 rst. (kald.), Stor Korsnæb 5 rst. (kald.), Kvækerfinke 2 hørt. (LFR, SHJ, FDE + 15).
Ho Plantage, - kl. 15:36 – 16:32; Topmejse 1 rst. (kald.), Sortmejse 3 hørt, Træløber 1 hørt, Vindrossel 3 rst., Gransanger 1 kald., Fuglekonge 5 rst. (LFR, SHJ, FDE + 10).
Skallingen, - kl. 16:32 – 16:56; Skærpiber 1 rst (LFR, SHJ, FDE).
Ribe By; Bjergvipstjert 2 rst. (LFR, FDE).
Herlevvænge, Herlev; Sjagger 4 of.

16.10: Tarphage Enge; Sortkrage 2 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Skallingen, - kl. 10:00 – 10:35; Sortkrage 1 rst., Høgesanger 1 1k rst. (set frit eksponeret flere gange i krattet), Munk 1 hun rst., Skærpiber 1 of., Bjergvipstjert 1 hørt of. (LFR, SHJ, FDE + 20).
Rømødæmningen, - kl. 11:54 – 13:23; Sølvhejre 3 rst., Pibeand 450 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Landsende, Rømø, - kl. 12:18 – 13:08; Mørkbuget Knortegås 80 rst., Gravand 2 rst., Pibeand 200 rst., Spurvehøg 1 fou., Sortkrage 2 rst., Hvidbrynet Løvsanger 2 rst. (set og hørt, kald.), Gransanger 2 kald. (LFR, SHJ, TWJ + 2).
Sædding Strand; Sortkrage 1 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Grønningen, - kl. 15:05 – 17:10; Strandskade 3 rst., Schwarz' Løvsanger 1 rst. (set af flere omgange, en enkelt gang rigtig flot, smutte rundt i hybenkrattet), Skærpiber 1 rst., Gulspurv 4 rst. (LFR, SHJ, FDE + 30).
Ribe By; Bjergvipstjert 1 hørt. (LFR, FDE).

17.10: Ribe By; Bjergvipstjert 1 hørt. (LFR, SHJ, FDE).
Blåvands Huk, - kl. 10:16 – 12:46; Rødstrubet Lom 7 rst., Toppet Lappedykker 1 trk. S, Sule 22 rst./trk., Sortand 450 rst., Fløjlsand 80 rst., Alk 4 trk. S, Lomvie 1 trk. S, Ride 4 trk. S (1 ad., 3 1k), Sortstrubet Bynkefugl 1 rst., Skærpiber 1 rst. (LFR, SHJ, FDE + 20).
Grærup Langsø; Sortkrage 1 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Filsø, Mellemsø, - kl. 13:34 – 14:34; Toppet Lappedykker 3 rst., Stor Flagspætte 1 hørt, Skovskade 1 hørt, Vindrossel 1 of., Fuglekonge 2 hørt, Hvid Vipstjert 1 1k rst., Bjergvipstjert 2 rst. (1 ad., 1 1k), Grønsisken 4 rst., Bogfinke 45 rst., Kvækerfinke 1 rst., Gulspurv 1 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Filsø, Fidde Sø og Kirkeodde, - kl. 14:44 – 15:03; Sølvhejre 1 rst., Sortkrage 3 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Filsø, Langodde, - kl. 15:12 – 17:36; Mellemskarv 45 rst., Fiskehejre 2 rst., Knopsvane 7 rst., Grågås 65 rst., Kortnæbbet Gås 1 rst., Bramgås 1 rst., Spurvehøg 1 fou., Havørn 2 ad. rst., Tårnfalk 1 fou., Vandrefalk 1 1k han fou., Vibe 450 rst., Hjejle 40 rst., Dobbeltbekkasin 3 rst., Brushane 5 rst., Landsvale 1 rst., Sanglærke 4 rst., Skovskade 4 rst., Topmejse 2 rst. (kald.), Sumpmejse 1 rst., Sortmejse 2 rst., Halemejse 2 hørt, Fuglekonge 8 rst., Stær 750 rst., Gråsisken sp. 1 rst., Tornirisk 150 rst., Lille Korsnæb 1 kald., Rørspurv 6 rst. (LFR, SHJ, FDE)

18.10: Astrup Forland, - kl. 09:31 – 11:11; Sølvhejre 2 rst., Kortnæbbet Gås 17 of. (kald.), Bramgås 120 of., Havørn 1 rst., Hjejle 1500 rst., Storspove 80 rst., Dobbeltbekkasin 1 rst., Hedelærke 1 rst. (kald.), Bjerglærke 35 rst. (kald.), Landsvale 2 rst., Ravn 3 rst., Sortkrage 1 rst., Fyrremejse 2 rst. (ved Kildebjergsø, kald.), Skægmejse 2 hørt, Tornirisk 14 rst., Lille Korsnæb 2 hørt of., Bomlærke 8 rst. (ved Astrup Enge). (LFR, SHJ, FDE).
Høgslund - Kongsbjerg; Ravn 1 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Kongens Mose, - kl. 11:55 – 13:12; Duehøg 1 of., Stor Flagspætte 1 hørt, Sortstrubet Bynkefugl 2 rst., Engpiber 60 rst., Kernebider 1 of., Gråsisken sp. 1 hørt of., Korsnæb sp. 5 hørt of., Gulspurv 6 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Draved Skov, - kl. 13:20 – 15:12; Stor Flagspætte 2 hørt, Skovskade 6 rst., Sumpmejse 3 rst., Sortmejse 1 hørt, Mørkbuget Spætmejse 5 rst., Halemejse 4 rst., Træløber 1 hørt, Vindrossel 85 rst./trk., Fuglekonge 5 rst., Kernebider 2 hørt, Stillits 1 hørt, Dompap 1 hørt, Kvækerfinke 2 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Sølsted Mose, - kl. 15:25 – 16:52; Fiskehejre 1 rst., Musvåge 1 rst., Vandrikse 3 hørt, Dobbeltbekkasin 16 rst., Sanglærke 3 of., Gransanger 1 kald., Jernspurv 1 hørt, Engpiber 8 rst., Gulspurv 2 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Vester Åbølling Enge, - kl. 17:20 – 17:50; Rørdrum 1 rst. (stod i positur på klods hold), Blå Kærhøg 1 ad. han rst., Vibe 60 rst., Hjejle 80 rst., Skærpiber 1 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Gl. Hviding Engsø, - kl. 17:45 – 18:02; Sølvhejre 1 fou. (LFR, SHJ, FDE).

19.10: Rømødæmningen, - kl. 09:45 – 15:12; Sølvhejre 1 rst., Bjerglærke 12 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Juvre, Rømø, - kl. 09:57 – 11:45; Bramgås 500 rst., Dværgfalk 1 of., Hjejle 300 rst., Storspove 7 rst., Dobbeltbekkasin 1 rst., Sanglærke 8 rst., Ravn 5 rst., Sortkrage 1 rst., Sangdrossel 10 rst., Vindrossel 35 rst., Misteldrossel 1 of. (kald.), Sjagger 2 rst., Munk 1 han rst., Gransanger 1 rst., Fuglekonge 1 rst., Jernspurv 3 rst., Hvid Vipstjert 1 hørt, Bjergvipstjert 1 rst., Gråsisken sp. 3 rst., Kvækerfinke 65 rst., Rørspurv 8 rst. (LFR, SHJ, FDE).
Landsende, Rømø, - kl. 12:02 – 14:15; Mørkbuget Knortegås 350 rst., Gravand 150 rst., Pibeand 300 rst., Vandrefalk 1 of., Strandskade 10 rst., Rødben 24 rst., Dobbeltbekkasin 1 rst., Islandsk Ryle 1 1k rst., Alm. Ryle 80 rst., Landsvale 1 trk. S, Sortkrage 2 rst., Misteldrossel 19 trk. S, Ringdrossel 10 rst./trk. S (kald.), Skærpiber 1 hørt, Bjergvipstjert 3 trk. S, Bjergirisk 3 rst., Dompap 2 rst., Stor Korsnæb 6 trk. S (kald.). (LFR, SHJ, FDE).
Havneby, Rømø, - kl. 14:22 – 14:52; Pibeand 6 of., Sortkrage 1 rst., Vindrossel 220 trk. S. (LFR, SHJ, FDE).
Blommenslyst; Rød Glente 1 rst. (kl. 17:00). (LFR, SHJ, FDE).
Herlevvænge, Herlev; Vindrossel 1 hørt trk. (aften).

Pattedyr

17.10: St. Darum By; Rådyr 1 rst.
Grærup Langsø; Krondyr 100 rst.
Filsø, Langodde; Krondyr 4 rst.

Padder og Krybdyr

18.10: Sølsted Mose; Spidssnudet Frø 1 juv. rst.

Insekter

18.10: Kongens Mose; Alm. Sumpsvirreflue 1 imago rst.
Sølsted Mose; Efterårs-Mosaikguldsmed 8 imago rst.

Svampe

16.10: Grønningen; Eng-Vokshat 1 mycelium med frl. i græs, Snehvid Vokshat 1 mycelium med frl. i græs.

17.10: Kærgård Klitplantage; Kegle-Vokshat 1 mycelium med frl. i græs.
Fidde Sø; Alm. Bruskbold 1 modent frl. i krat.

18.10: Kongens Mose; Skørhat sp. 1 mycelium med frl. under eg, Grynhat sp. 1 mycelium med frl. under eg, Skørhat sp. 1 mycelium med frl. under eg.
Draved Skov; Horngrå Fladhat 1 mycelium med frl. under bøg.
Sølsted Mose; Svovlhat sp. 1 mycelium med frl. i græs, Mørkhat sp. 1 mycelium med frl. på flis, Kliddet Fnughat 1 mycelium med frl. på flis.

19.10: Landsende, Rømø; Birke-Ridderhat 1 mycelium med frl. under birk, Rosa Fagerhat 1 mycelium med frl. på diget, Gulhvid Huesvamp 1 mycelium med frl. på diget.

fredag den 7. april 2017

Bornholm April 2017



Bornholm April 2017

Europæisk Bison, Almindingen

Leif Frederiksen (LFR) og undertegnede har i perioden søndag den 2/4 til torsdag den 6/4 været på en fugle- og natur-tur til Bornholm.

                                           Danhostel Sandvig (basen)

Vi tog over Rønne-Ystad og retur og havde booked os ind på det flotte og rolige Danhostel Sandvig på det nordlige Bornholm, et herligt vandrehjem med god service og fine enkeltværelser (med bad/toilet) - samt god forplejning (dejlig morgenmad incl. madpakke med til felten).
Aftensmad spiste vi på restaurant Margeritten i Allinge og Skipperkroen i Tejn.
Vejret var i perioden fint, med op til 7-13 grader C, en del sol og let-jævn vind, mest omkring nordvest.
Kun få perioder med mere vind og lidt regn...
Vi kørte alle dagene rundt på hele øen og var også ovre på Christiansø, mit første besøg dér.

                                                      Christiansø

Vi havde på turen mange gode fugleoplevelser, ikke de store 'hits', men mange (i alt 101 forskellige arter – se artsliste!).
Bedste arter blev vel nok 2 Sorte Glenter, Perleugle (hørt) og Rødtoppet Fuglekonge.
Der blev også kigget på 'anden natur' end fugle, fx pattedyr, padder og krybdyr, sommerfugle, insekter, flora, mosser, laver og svampe.
Og personligt fik jeg flere nye arter inden for de forskellige grupper.

                                       Finger-Lærkespore, Jons Kapel

Alt sammen er indtastet i de tilgængelige databaser, som fx DOFbasen.dk, Naturbasen.dk, Svampeatlas.dk
- og de svenske observationer er tastet i Artportalen.se

                                                        Frederiksø

Stor tak til LFR for en rigtig god tur med godt kammeratskab, god kørsel mv.
Også tak til de lokale folk der har givet gode råd om fuglene på Bornholm.
Til slut en stor tak til de mennesker der via forskellige facebook-grupper og via Fugleognatur.dk har hjulpet os med artsbestemmelserne inden for de forskellige grupper af natur ud over fuglene.

Vi kommer nok igen en anden god gang! :-)

Nb. udgifterne for hele turen sneg sig op mod i alt 4000 kr., herunder ophold på vandrehjem, kørsel/benzinpenge, bro- og færgeafgift, kost og snold mv.!

Frank Desting
April 2017


Link's:

DOF Bornholm

Danhostel Sandvig:

Foto's fra turen:



Artsliste Bornholm incl. Christiansø

  1. Rødstrubet Lom
  2. Gråstrubet Lappedykker (LFR)
  3. Toppet Lappedykker
  4. Skarv
  5. Fiskehejre
  6. Knopsvane
  7. Sangsvane
  8. Sædgås
  9. Kortnæbbet Gås
    1. Grågås
    2. Blisgås
    3. Canadagås
    4. Bramgås
    5. Gravand
    6. Pibeand
    7. Knarand
    8. Krikand
    9. Gråand
    10. Spidsand
    11. Atlingand
    12. Skeand
    13. Troldand
    14. Ederfugl
    15. Havlit
    16. Sortand
    17. Stor Skallesluger
    18. Toppet Skallesluger
    19. Sort Glente
    20. Rød Glente
    21. Havørn
    22. Blå Kærhøg
    23. Spurvehøg
    24. Musvåge
    25. Fiskeørn
    26. Tårnfalk (LFR)
    27. Vandrefalk
    28. Fasan
    29. Vandrikse
    30. Grønbenet Rørhøne (LFR)
    31. Blishøne
    32. Trane
    33. Strandskade
    34. Stor Præstekrave
    35. Vibe
    36. Dobbeltbekkasin (LFR)
    37. Skovsneppe
    38. Svaleklire
    39. Stormmåge
    40. Sølvmåge
    41. Hættemåge
    42. Svartbag
    43. Splitterne
    44. Lomvie
    45. Alk
    46. Klippedue/Tamdue
    47. Ringdue
    48. Tyrkerdue
    49. Perleugle
    50. Stor Flagspætte
    51. Sanglærke
    52. Landsvale
    53. Engpiber
    54. Skærpiber
    55. Hvid Vipstjert
    56. Gærdesmutte
    57. Jernspurv
    58. Rødhals
    59. Husrødstjert
    60. Solsort
    61. Sjagger
    62. Sangdrossel
    63. Vindrossel
    64. Gransanger
    65. Fuglekonge
    66. Rødtoppet Fuglekonge
    67. Sortmejse
    68. Blåmejse
    69. Musvit
    70. Træløber
    71. Skovskade
    72. Husskade
    73. Allike
    74. Råge
    75. Gråkrage
    76. Ravn
    77. Stær
    78. Gråspurv
    79. Skovspurv
    80. Bogfinke
    81. Kvækerfinke
    82. Grønirisk
    83. Stillits
    84. Grønsisken
    85. Tornirisk
    86. Bjergirisk
    87. Gråsisken sp.
    88. Lille Korsnæb
    89. Dompap
    90. Kernebider
    91. Gulspurv
    92. Rørspurv

Hertil kommer arterne Svanegås og Moskusand!


Observationer fra turen

Fugle


2.4: Peberholm; Bramgås 4 rst. (LFR, FDE).
Skåne, Sverige:
Vejr; 13 grader C, 2 m/s V, 6/8.
Lockarp/Fosieby; Rørhøg 1 ad. han rst.
Björnstorp; Rød Glente 2 rst.
Silvåkratornet, Krankesjön, - kl. 11:15 – 12:32; Toppet Lappedykker 10 rst., Rørdrum 2 sy. (hørt paukende), Bramgås 16 of., Krikand 4 rst., Knarand 1 han rst., Skeand 8 rst., Hvinand 10 rst., Rød Glente 3 rst., Havørn 2 ad. rst., Spætmejse 1 sy., Træløber 1 sy., Sangdrossel 2 rst. (1 sy.), Gransanger 3 sy., Jernspurv 2 sy., Hvid Vipstjert 1 rst., Kernebider 2 rst., Gulspurv 3 rst., Rørspurv 2 rst. (1 sy.).
Vombs ängar, - kl. 12:37 – 13:46; Hvid Stork 3 rst. (heraf 1 par på/ved rede), Blisgås 5 rst., Bramgås 3000 rst., Gravand 14 rst., Krikand 30 rst., Pibeand 120 rst., Skeand 8 rst., Hvinand 3 rst., Rød Glente 7 rst., Rørhøg 1 ad. hun rst., Vibe 14 terr., Storspove 4 terr., Rødben 4 terr., Dobbeltbekkasin 5 terr., Brushane 6 rst., Huldue 2 of., Engpiber 1 rst., Hvid Vipstjert 1 rst., Stær 120 rst., Rørspurv 2 rst.
Fyledalen, - kl. 14:10 – 15:25; Rød Glente 4 rst., Kongeørn 2 ad. yf (den ene lå på rede, magen kom forbi et par gange – kald.), Huldue 2 rst., Sortspætte 1 terr. (hørt tromm.), Ravn 2 rst., Sortmejse 1 hørt, Spætmejse 1 sy., Træløber 1 sy., Sangdrossel 2 sy., Gransanger 1 sy., Fuglekonge 3 rst., Rødtoppet Fuglekonge 1 sy. (set og hørt sy. flere gange), Kernebider 1 rst., Gråsisken sp. 1 hørt.
Öja kyrka; Rød Glente 1 rst.
(LFR, FDE).

Bornholm

Fugle

2.4: Vang; Sortkrage x Gråkrage (hybrid) 1 rst. (LFR, FDE).
Sandvig Havn, - kl. 19:10 – 20:24; Gravand 4 rst., Ederfugl 8 trk., Sortand 2 hørt trk., Havlit 5 rst., Toppet Skallesluger 14 rst., Fasan 1 sy., Skovsneppe 1 terr. (hørt kl. 20:24), Sølvmåge 2 ad. rst. (gulbenet = omissus), Svartbag 1 ad. rst., Hvid Vipstjert 14 rst., Stær 40 sy. (LFR, FDE).

3.4: Sandvig Havn, - kl. 07:40 – 08:30; Havlit 20 rst., Svaleklire 1 hørt trk., Sanglærke 1 hørt trk., Sangdrossel 1 sy., Tornirisk 1 hørt trk., Lille Korsnæb 16 trk. N, Kvækerfinke 10 trk. N.
Hammerodde-Sandvig incl. havn, - kl. 09:05 – 10:52;
Toppet Lappedykker 1 trk. Ø, Krikand 2 rst., Ederfugl 40 rst. + 160 trk. Ø, Sortand 16 rst., Havlit 45 rst. (kald.), Toppet Skallesluger 22 rst., Stor Skallesluger 3 rst., Spurvehøg 1 fou. + 1 trk. N, Musvåge 5 trkf., Svaleklire 1 hørt trk., Lomvie 2 (sdr.) trk. (1 Ø, 1 V), Skovskade 1 rst., Husrødstjert 1 hunf. rst., Gransanger 1 sy., Hvid Vipstjert 8 rst., Stillits 2 rst., Grønsisken 8 rst., Gråsisken sp. 1 sy., Bjergirisk 1 hørt, Tornirisk 2 sy., Gulspurv 4 sy. (LFR, FDE).
Allinge; Tyrkerdue 1 rst. (LFR, FDE).
Rø Plantage, - kl. 11:40 – 13:00; Grågås 2 rst., Spurvehøg 1 fou., Musvåge 3 rst., Fasan 1 han rst., Trane 1 hørt, Stor Flagspætte 1 rst., Ravn 2 rst., Skovskade 2 rst., Sangdrossel 4 sy., Vindrossel 2 rst., Sjagger 40 rst., Jernspurv 1 sy., Kernebider 3 rst., Dompap 2 rst. (1 par, samlede pilerakler), Lille Korsnæb 5 of., Kvækerfinke 1 rst. (LFR, FDE).
Almindingen (og Svinemose), - kl. 13:18 – 14:55; Toppet Lappedykker 1 rst., Grågås 18 rst., Musvåge 4 terr., Trane 2 rst., Vibe 3 terr., Svaleklire 1 hørt, Ravn 3 rst., Sortmejse 3 rst. (2 sy.), Jernspurv 1 sy., Lille Korsnæb 1 of. (LFR, FDE).
Udkæret, - kl. 15:04 – 17:58; Sangsvane 2 ad. rst., Blisgås 12 rst., Tundrasædgås 2 rst., Kortnæbbet Gås 8 rst., Canadagås 2 rst., Gravand 30 rst., Spidsand 2 rst., Krikand 50 rst., Pibeand 4 rst., Knarand 3 rst., Sort Glente 1 trk. Ø (kl. 16:14), Spurvehøg 2 fou., Musvåge 3 terr., Havørn 1 imm. of., Rørhøg 1 ad. hun fou. + 1 2k trk. Ø, Vandrefalk 1 ad. of., Trane 23 rst. (dansende), Strandskade 2 rst., Vibe 30 terr., Svaleklire 1 hørt, Huldue 2 rst., Ravn 14 rst., Landsvale 1 of., Engpiber 1 sy., Tornirisk 1 sy., Rørspurv 1 rst. (LFR, FDE + 3).
Rø Plantage, - kl. 19:58 – 21:48; Perleugle 1 hørt (1, måske 2 hørt tudende fjernt fra kl. 20:50- og cirka 5 min. frem, herefter tavs(e)...), Skovsneppe 2 terr. (patruljerende), Svaleklire 1 hørt. (LFR, FDE).

4.4: Sandvig; Kernebider 1 of.
Christiansø, - kl. 11:05 – 13:15; Knarand 2 rst. (1 par), Ederfugl 250 rst., Toppet Skallesluger 1 rst., Spurvehøg 1 fou., Lomvie 75 (sdr.) rst. (heraf 1 enkelt i vinterdragt), Alk 4 rst., Lomvie/Alk 150 rst. (omkring Græsholm), Gærdesmutte 3 rst., Rødhals 6 rst., Vindrossel 10 rst., Sjagger 1 hørt, Jernspurv 3 rst., Hvid Vipstjert 5 rst. (heraf 1 'shipassisted' fra Gudhjem til Chrø), Stær 4 rst., Gråsisken sp. 4 rst., Rørspurv 2 rst. (LFR, FDE).
Sdr. Åsedam, - kl. 14:50 – 15:00; Rørhøg 1 ad. han fou., Trane 1 hørt, Ravn 2 rst. (LFR, FDE).
Bastemose, - kl. 15:05 – 16:15; Fiskehejre 1 rst., Grågås 8 rst., Rød Glente 1 of., Rørhøg 2 ad. terr. (1 par – kald.), Vandrikse 1 hørt, Stor Flagspætte 2 yf (i parring, tromm.), Ravn 1 hørt, Skovskade 1 hørt, Sortmejse 1 sy., Træløber 1 sy., Sangdrossel 3 rst. (1 sy.), Jernspurv 1 sy., Gråsisken sp. 1 hørt, Lille Korsnæb 2 of., Rørspurv 1 hørt. (LFR, FDE + 2).
Salthammer, - kl. 16:40 – 17:24; Skarv 3 rst., Fiskehejre 2 rst., Gravand 32 rst., Ederfugl 3 rst., Stor Skallesluger 10 rst., Toppet Skallesluger 16 rst., Strandskade 2 rst., Skærpiber 1 (sdr.) sy., Hvid Vipstjert 6 rst., Grønirisk 6 rst., Stillits 1 rst. (LFR, FDE).
Nexø Sydstrand, - kl. 17:30 – 18:05; Gravand 22 rst., Krikand 60 rst., Pibeand 80 rst., Knarand 34 rst., Stor Skallesluger 10 rst., Stor Præstekrave 2 hørt terr., Svartbag 6 rst., Splitterne 1 hørt, Sangdrossel 1 sy., Skærpiber 1 sy., Tornirisk 1 rst. (LFR, FDE).

5.4: Hammerodde-Sandvig incl. havn, - kl. 09:16 – 10:46; Bramgås 1 rst., Sortand 12 rst., Havlit 32 rst. (kald.), Stor Skallesluger 2 rst. (1 par), Spurvehøg 3 trk. N, Fiskeørn 1 trk. NØ (kl. 09:43), Lomvie 1 (sdr.) of., Fuglekonge 1 rst., Jernspurv 2 hørt trk., Engpiber 4 rst. (1 sy.), Skærpiber 1 trk. N, Grønsisken 220 trk. N, Tornirisk 4 rst., Lille Korsnæb 12 trkf., Bogfinke/Kvækerfinke 200 trk. N, Rørspurv 1 trk. N. (LFR, FDE).
Rutsker Højlyng, - kl. 11:22 – 12:52; Trane 4 rst., Sanglærke 1 sy., Stor Flagspætte 4 rst. (2 tromm.), Ravn 2 rst., Skovskade 2 hørt, Sortmejse 3 sy., Træløber 2 sy., Sangdrossel 8 sy., Vindrossel 5 rst. (1 sy.), Rødtoppet Fuglekonge 1 sy. (hørt sy. 3-4 gange, ej set), Jernspurv 2 sy., Kernebider 4 rst. (1 sy.), Grønsisken 30 rst., Gråsisken sp. 2 rst., Gulspurv 3 rst. (1 sy.). (LFR, FDE).
Rø Plantage; Strandskade 2 rst., Ravn 1 rst. (LFR, FDE).
Åløse; Rød Glente 1 rst., Tyrkerdue 2 rst., Ravn 1 rst., Tornirisk 6 rst. (LFR, FDE).
Ølene, - kl. 13:41 – 15:05; Atlingand 1 han rst., Krikand 6 rst., Skeand 4 rst., Rød Glente 1 rst., Sort Glente 1 rst. (stationær i området), Rørhøg 5 terr. (1 ad. han, 2 ad. hun, 2 2k – kald.), Trane 7 rst., Vibe 1 rst., Ravn 3 rst., Sortmejse 2 hørt. (LFR, FDE).
Udkæret, - kl. 15:24 – 16:14; Canadagås 1 rst., Trane 19 rst., Strandskade 2 rst., Svaleklire 3 rst., Ravn 2 rst. (LFR, FDE).
Skørrebro; Trane 15 of., Ravn 12 rst. (LFR, FDE).
Ekkodalen, - kl. 16:26 – 16:53; Fasan 1 sy., Ravn 2 rst., Sangdrossel 2 sy., Vindrossel 1 sy., Sjagger 2 rst., Kernebider 2 rst., Kvækerfinke 1 sy. (LFR, FDE).
Klemensker; Rørhøg 1 hunf. fou. (LFR, FDE).
Rutsker; Rørhøg 1 hunf. fou. (LFR, FDE).

6.4: Ørnevig-Hammerodde, - kl. 09:22 – 12:12; Rødstrubet Lom 15 trk. Ø, Havlit 4 rst., Stor Skallesluger 7 rst., Spurvehøg 33 trk. N, Musvåge 23 trk. N, Blå Kærhøg 1 ad. hun trk. N (kl. 09:47), Rørhøg 1 hunf. trk. N, Fiskeørn 1 trk. N (kl. 09:59), Trane 12 trkf. (kl. 10:32-), Lomvie 6 (sdr.) of. (LFR, FDE).
Jons Kapel, - kl. 12:26 – 13:35; Kernebider 3 rst., Bjergirisk 1 hørt. (LFR, FDE).
Simplegårdsbakker; Rød Glente 1 rst. (LFR, FDE).
Svaneke Havn, - kl. 14:15 – 15:10; Tornirisk 9 rst. (1 sy.). (LFR, FDE).
Bastemose; Blå Kærhøg 1 hunf. of. (kl. 15:24). (LFR, FDE).


6.4: Skåne, Sverige:
Skurup; Ravn 1 rst.
Oxie; Rød Glente 1 rst.
Fredriksberg; Strandskade 2 rst.
(LFR, FDE).

Pattedyr

2.4: Skåne, Sverige:
Vombs änger; Hare 2 rst.
Fyledalen; Rådyr 1 hørt, Dådyr 40 rst.
Högestad; Dådyr 4 rst.

Bornholm

3.4: Rø Plantage; Rådyr 1 rst.
Almindingen; Europæisk Bison 15 fou., Rådyr 3 rst.
Udkæret; Rådyr 6 rst., Hare 1 rst.
Myreby; Hare 1 rst.
Østerlars; Hare 4 rst.
Rø Plantage; Rådyr 2 hørt.

4.4: Nexø; Hare 2 rst.
Randkløve; Hare 2 rst.

5.4: Ølene; Rådyr 1 rst.
Udkæret; Rådyr 3 rst.
Skørrebro; Rådyr 1 rst., Hare 3 rst.

6.4: Slotslyngen; Egern 1 rst. (halvmørkt).
________________________________________________________________________________

6.4: Skåne, Sverige:
Slätteröd; Rådyr 2 rst.
Svedala; Hare 1 rst.
________________________________________________________________________________


Bornholm

Padder og Krybdyr

4.4: Christiansø; Skrubtudse 13 ad. rst. (i parring, kald.), Lille Vandsalamander 5 ad. rst.
Bastemose; Grøn Frø/Latterfrø sp. 8 ad. rst. (heraf 1 kvækkende), Skrubtudse 8 sy. (hørt kvækkende).

Bornholm

Sommerfugle

3.4: Almindingen (og Svinemose); Nældens Takvinge 3 imago rst.

6.4: Hammerodde og Sandvig incl. havn; Nældens Takvinge 2 imago rst., Dagpåfugleøje 1 imago rst., Citronsommerfugl 2 imago han rst.


Bornholm

Insekter

3.4: Rø Plantage; Edderkop: Trochosa sp. 1 ad. rst.

6.4: Sandvig; Mejeredderkop 1 ad. rst. (på badeværelset).


Bornholm

Flora

2.4: Allinge; Japansk Hestehov alm. bl.

3.4: Sandvig; Blåpude alm. bl.
Hammer Odde; Alm. Engelsød hh.

4.4: Christiansø; Bjerg-Stenurt hh veg., Bidende Stenurt alm. veg., Alm. Engelsød hh.
Bastemose; Hvid Anemone alm. bl., Rams-Løg alm. veg.

5.4: Hammer Odde; Gyvel alm., Revling alm., Tyndakset Gøgeurt 1 veg., Håret Høgeurt hh veg., Vår-Gæslingeblomst alm. bl.
Rutsker Højlyng; Hvid Anemone alm. bl.
Ølene; Marts-Viol 1 bl., Alm. Vorterod alm. bl., Skovsyre hh veg.
Hammerhavn; Bidende Stenurt alm., Vedbend-Ærenpris fåtallig bl.

6.4: Jons Kapel; Hvid Hestehov alm. bl. (pæn bestand), Dag-Pragtstjerne hh bl., Hulrodet Lærkespore alm. bl., Finger-Lærkespore hh bl., Alm. Milturt hh bl., Gul Anemone hh bl., Blå Anemone hh bl., Alm. Guldstjerne alm. bl., Alm. Bingelurt alm. bl.
Svaneke Havn; Ægte Påskelilje hh bl., Skive-Kamille hh bl., Rød Tvetand hh bl.

Bornholm

Mosser

3.4: Sandvig; Mur-Snotand 1 (på mur).

Bornholm

Laver

3.4: Sandvig Havn; Klippe-Grenlav 1 (alm. på sten), Messing-Skållav 1 (alm. på sten).
Hammer Odde; Messing-Skållav 1 (alm. på sten).

4.4: Christiansø; Klippe-Grenlav 1 (alm. på sten), Messing-Skållav 1 (alm. på sten).

Bornholm

Svampe

5.4: Hammerodde; Støvbold sp. 1 mycelium med frl. i græs.

Ølene; Krølhåret Pragtbæger 11 modne frl. på pil i fugtigt område.

tirsdag den 7. marts 2017

Min sommerfugleinteresse!


Jeg har altid, siden min pure ungdom, været interesseret i naturen.
Fugle har altid været min hovedinteresse.

Ilia (han), Pinseskoven, Vestamager, 16-07-2013

Ved siden af min fugleinteresse har jeg også interesse for sommerfugle (både Dag- og Natsommerfugle) og jeg har til dato set i alt 60 forskellige arter af Dagsommerfugle i Danmark plus et utal af forskellige Natsommerfugle.

Jeg tager ind imellem, når årstiden er til det, sammen med Henrik Mathiassen ud og ser på og fotograferer sommerfugle, og min første tur af den art var den 18/7-2005, hvor vi var ude på Snogevej i Pinseskoven og se Iris, og bagefter et smut i Kongelunden efter Hvid Admiral.

Henrik Mathiassen og Frank Desting mfl. på Snogevej i Pinseskoven, 18-07-2005 (foto: Lars Andersen)

Andre steder vi har været er blandt andet Valby Hegn i Gribskov for Kejserkåber, Græse Bakkeby, Frederikssund for Guldhale, Melby Overdrev for Argusblåfugl og Foranderlig Blåfugl samt Grøn Busksommerfugl mv., Bøllemosen, Jægersborg Hegn for Bølleblåfugl, Strandegård Dyrehave ved Faxe for Orange Høsommerfugl, Røsnæs for Fransk Bredpande osv.
De senere år har jeg også været sammen med Leif Frederiksen (min "fuglemakker"!) ved Bøtø Strand på Gedser for Sort Ildfugl og ved Mandemarke Bakker/Høvblege på Møn for Sortplettet Blåfugl, samt på Amager Fælled for Svalehale!

Svalehale, Amager Fælled, 19-07-2011

De senere år har jeg også oplevet Gråbåndet Bredpande ved Melby Overdrev, Spejlbredpande ved Bøtø Plantage, Sortåret Hvidvinge ved Østerild Plantage i Nordvestjylland, Grønbroget Kålsommerfugl ved kysten ud for Bøtø Plantage, Rødlig Perlemorsommerfugl ved Bøgeskov, Engperlemorsommerfugl og (den udsatte) Mørk Pletvinge ved Børstingerød Mose, Moserandøje ved Holmegård Mose og Ilia ved Pinseskoven på Vestamager mv.

Jeg har blandt andet også selv fundet Østlig Takvinge nogle steder i invasionsåret 2014/2015 - samt Gul Høsommerfugl ved Kildegårdens jorder (Smør- og Fedtmosen) i august 2014.


                                 Østlig Takvinge, Smør- og Fedtmosen, 11-04-2015

Det er også blevet til enkelte ture med Henrik Mathiassen efter Natsommerfugle, med opsætning af rødvinssnore, efter fx. Rødt og Blåt Ordensbånd i Kongelunden og Smørmosen, og jeg har selv lyslokket på min altan på min tidligere bopæl i Herlev de senere år.

Rødt Ordensbånd, Kongelunden, 10-08-2008

Det er blevet til mange forskellige arter som efterfølgende er blevet indtastet dels i DOFbasen, dels i Lepidopterologisk Forenings funddatabase (Bugbase) og dels på Fugleognatur.dk.
                                                                 
                             
Frank Desting – september 2016.
Marts 2017.

torsdag den 20. oktober 2016

Felttræf 2016



Sønderho, Fanø, 18-10-2016

Igen i år var Leif Frederiksen (LFR) og undertegnede (FDE) på felttræf i vadehavsregionen, Sydvestjylland og Sønderjylland, hvor vi opholdt os i perioden søndag den 16. oktober til onsdag den 19. oktober.
Vi boede på Ribe Vandrerhjem, og kørte derfra ud på lokaliteterne og obsede.
I år har der hidtil været temmelig 'stille', hvad angår 'hits' = 'sjældne fugle' i regionen, og vi havde da heller ikke meget selv.
Vi var blandt andet både på Rømø og Fanø (i øvrigt mit første besøg dér!), samt besøgte fx Nyeng, Ho Plantage og Skallingen nogle gange.

Hønen/Sønderho, Fanø, 18-10-2016

På udturen om søndagen besøgte vi også Nordhavnstippen/Stubben, for at se Sibirisk Jernspurv, men desværre negativ, og på hjemturen om onsdagen kørte vi til Gilleleje, hvor vi fik ny art i form af Isabellastenpikker!

Twitchere, Isabellastenpikker, Gilleleje, 19-10-2016

Vi skulle egentlig have været på felttræffet til og med torsdag den 20/10, men dels var der den lange køretur retur fra Gilleleje i vejen, dels regnede det i Jylland både onsdag og torsdag, og endelig; der blev ikke rigtig fundet noget interessant på felttræffet i år.
Alle hits'ne var, formentlig grundet østenvinden, koncentreret omkring Sverige, specielt Öland opviste mange rariteter, men også Skåne og det østlige Danmark kunne være med, med fx både Isabellastenpikker i Gilleleje og Sibirisk Jernspurv på Nordhavnstippen/Stubben.
På felttræffet fik vi dog én helt ny art, hvis den bliver accepteret af Sjældenhedsudvalget, nemlig Hvidkindet Værling 1k/hunfarvet, fundet af TWJ og TA, den 16/10 på Juvre, Rømø.
Herudover havde vi af specialiteter blandt andet Sølvhejre, Kortnæbbet Gås, Stenvender, Isfugl, Bjerglærke, Sortkrage, Topmejse, Sortstrubet Bynkefugl, Hvidbrynet Løvsanger, Storpiber, Bomlærke og andre 'smårariteter' på turen.
Jeg fik også bestemt lidt forskellige svampearter på turen.

Lerfarvet Køllesvamp, Kikkebjerg Plantage, Fanø, 18-10-2016

Alt i alt et fuglemæssigt 'stille' felttræf, hvor vi dog havde nogle hyggelige dage, med god morgenmad på Danhostel Ribe, frokost indkøbt på tankstationer, og aftensmad på forskellige restauranter i Ribe By, samt på Brøns Kro ('dagens ret' kan anbefales!).
Vejret var præget af en frisk østenvind, samt for det meste pænt skyet vejr, og dagtemperaturer på omkring 10-11 grader C.
Vi fik kørt i alt 1200 km. på hele turen.
Lidt foto's fra turen kan ses her!
Sluttelig en stor tak til LFR, der igen i år gjorde det muligt, at vi kom på felttræf, vi vender sandsynligvis tilbage til næste år.

Frank Desting
Oktober 2016